بدون تصویر

مقالات

مدیریت درختان پسته در فصل پاییز

مدیریت درختان پسته در فصل پاییز

مقدمه

با برداشت پسته یکسال کار و فعالیت توأم با نگرانی به پایان می رسد اما این پایان، شروع سالی دیگر است که هر چقدر آن را خوب شروع کنیم می توان امیدوار بود که در پایان آن، محصول بیشتری به دست آوریم. اگر چه همه عوامل موثر در تولید پسته در دست باغداران نیست و به ویژه موضوع آب در سال های اخیر تأثیر بسزایی در کیفیت و کمیت محصول تولیدی گذاشته است و با شور شدن منابع آب و کاهش سطح آب های زیرزمینی، دستیابی به عملکرد مطلوب به مهمترین چالش باغداری پسته بدل شده است اما بی تردید با مدیریت مطلوب باغات و اجرای عملیات به زراعی امکان کاهش اثرات منفی آن وجود دارد.

مدیریت تغذیه درختان پسته در فصل پاییز

در ارتباط با تغذیه پسته اولین قدم در شروع فصل پاییز، محلول پاشی باغ ها با عناصری است که نقش آنها در استحکام و پایداری و زنده ماندن جوانه های سال بعد به اثبات رسیده است. برای بعد از برداشت، محلولپاشی با ترکیب کلات روی، اوره (3 در هزار) و کلات کلسیم در مورد بسیاری از باغات توصیه می شود.

علاوه بر آن در دوره خزان و غیر فعال بودن درخت پسته می توان عملیات اصلاحی و کوددهی زمستانه را شروع کرد. مهمترین عملیات اصلاحی که خاک برخی از باغ های پسته به آن نیاز دارد، دادن گچ کشاورزی به باغ می باشد. دادن گچ راهی برای اصلاح خاک های قلیایی و با نفوذ پذیری کم می باشد.

بهترین زمان دادن گچ به خاک، دوره خواب و یا فعالیت کم ریشه ها که امکان آبیاری سنگین بعد از دادن گچ وجود دارد، می باشد. برای تعیین مقدار گچ، دانستن بافت خاک، نسبت جذب سدیم (SAR) نسبت کلسیم به منیزیم و شوری آب آبیاری لازم است. تصمیم گیری برای دادن گچ و مقدار گچ مورد نیاز برای یک هکتار باغ باید با مشاوره کارشناسان مربوطه صورت گیرد. گچ مورد استفاده در کشاورزی باید شیرین، فاقد سنگریزه و فاقد منیزیم محلول باشد. گچ از محل تنه درخت به هر طرف به صورت نوارهای دو متری بر روی سطح خاک پاشیده می شود. پس از دادن گچ به باغ در صورت امکان بهتر است باغ تیلر شده آبیاری سنگین صورت گیرد. گچ برای ایفای نقش خود بایستی به شکل محلول درآید و همراه با آب آبیاری تا حداکثر عمق خاک نفوذ کند. عملیات کوددهی که در فصل پاییز ( ویا زمستان) بایستی انجام شود حفر کانال کود به عمق 60-50 سانتی متر در یک طرف ردیف درختان و دادن کودهای حیوانی داخل کانال کود و اضافه کردن کودهای پتاسیمی و فسفره بر روی کود حیوانی می باشد.

مدیریت آبیاری درختان پسته در فصل پاییز

معمولاً برداشت در اولین ماه پاییز یعنی مهرماه به پایان می رسد. با توجه به اینکه در این ماه درختان هنوز بیدار بوده و تبخیر و تعرق انجام می شود، بنابراین انجام یک نوبت آبیاری پس از برداشت جهت حفظ جوانه های سال بعد مفید می باشد. علاوه بر آن باید توجه نمود که فصل پاییز مناسبترین زمان جهت بررسی تغییرات شوری خاک می باشد. معمولاً در طول فصل رشد خصوصاً در ماه های تیر و مرداد که تبخیر و تعرق زیاد است، تجمع نمک در منطقه ریشه صورت می گیرد و لذا آبیاری اضافی جهت کنترل نمک های تجمع یافته، در فصل خواب (پاییز یا زمستان) ضروری است.

مدیریت به زراعی درختان پسته در فصل پاییز

یکی از عملیات اصلی در مدیریت پاییزه باغات پسته، انجام هرس باردهی می باشد. برخی از مشکلاتی که انجام هرس را الزامی می نماید، به شرح زیر می باشند:

مشکلات ناشی از سال آوری از جمله :

·         عدم تولید محصول یکنواخت در سال های مختلف

·         افزایش درصد پسته های ریز و غیر نرمال

·         افزایش درصد ناخندانی و پوکی محصول

·         ضعف درختان، شکستگی شاخه و تنه

·         خمیدگی شاخه، تماس آنها با زمین و افزایش آلودگی قارچی آنها.

غالبیت انتهایی و مشکلات ناشی از آن از جمله :

·         رشد طولی بیش از حد جوانه انتهایی

·         کاهش رشد شاخه های جانبی

·         کاهش سطح میوه دهی درخت

·         افزایش تدریجی فاصله محل میوه دهی از مرکز درخت که به دلیل سنگینی وزن، شاخه خم شده و زمینه مناسبی را برای آفتاب سوختگی نیز ایجاد می نماید

·         افزایش احتمال سایه اندازی روی شاخه های پایینی

مدیریت آفات از مهر ماه تا آخر آذر

مبارزه با آفات در فصل پاییز بایستی از مهر ماه آغاز گردد. در این ماه باید برای مبارزه با آفاتی مانند زنبورهای مغز خوار پسته و شب پره خزنوب در باغ اقدام کرد برای کنترل و کاهش خسارت شب پره خزنوب و کاهش جمعیت زنبورهای مغزخوار پسته، برداشت به موقع توصیه می شود و اگر محصول برداشت نشده است بایستی بسرعت برداشت شود.

در این رابطه توصیه می گردد هیچ محصولی بر روی درخت باقی نماند. در آبان ماه حشرات کامل سوسک سر شاخه خوار پسته از شاخه های یک ساله خارج شده و برای ادامه نسل و تکثیر به طرف شاخه های ضعیف شده و هرس شده جلب می شوند. بنابراین هرس و حذف شاخه های ضعیف شده روی درختان پسته و تله گذاری با چوب های تازه هرس شده و پس از یک ماه جمع آوری و سوزانیدن آنها و جایگزینی چوب های جدید، در کاهش جمعیت این آفت موثر است. در صورت لزوم این مبارزه در ماه های بعد نیز باید ادامه یابد. علاوه بر آن، در باغ هایی که به گموز آلوده هستند و یا احتمال آلودگی در آنها وجود دارد بایستی از طریق ایجاد تشتک اطراف تنه درختان نسبت به پیشگیری از این بیماری اقدام نمود.

با توجه به انتقال پسته های برداشت شده به انبارها و احتمال خسارت آفات انباری بخصوص شب پره هندی، ضمن نظافت و بهداشت انبار و ضدعفونی آنها قبل از انبار نمودن محصول، لازم است با بازدید مداوم از انبار و محصول، در صورت مشاهده آلودگی، با قرص فستوکسین نسبت به مبارزه اقدام کرد. ضمن آنکه در صورتی که بتوان با تهویه مناسب دمای انبارهای پسته را زیر 13 درجه سانتی گراد نگهداشت این آفت قادر به خسارت نخواهد بود.

برگرفته از هفته نامه خوشه – دکتر حسین حکم آبادی

ماژول ساعت برای جوملا,تبلیغات در سایت گوگل,سایت آماده,طراحی سایت مذهبی,طراحی اپلیکیشن موبایل,قیمت طراحی کاتالوگ,ماژول ساعت جوملا 3,پرکلراتیلن,طراحی سایت حرفه ای,نمونه طراحی کاتالوگ,طراحی سایت فروشگاهی,ماژول تاریخ شمسی,طراحی لوگو,پرکلر اتیلن,طراحی سایت رایگان,قیمت طراحی سایت حرفه ای,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی اپلیکیشن,طراحی سایت در 24 ساعت,قیمت طراحی سایت,طراحی سایت خبری,تبلیغات گوگل,وب سایت ارزان,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,طراحی سایت حرفه ای,ساعت متحرک جوملا,ماژول تاریخ جوملا,ساعت برای جوملا,آموزش طراحی سایت,قیمت طراحی وب سایت,ماژول تاریخ ایرانی,سایت های آماده,طراحی سایت ارزان,پرکلرواتیلن,تبلیغات گوگل,طراحی سایت خبرگزاری,xvhpd shdj,طراحی سایت مداحی,طراحی اپلیکیشن اندروید,تبلیغات در صفحه اول گوگل,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,آموزش جوملا,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی سایت 24 ساعته,آموزش طراحی وب سایت,طراحی وب سایت حرفه ای,گوگل ادوردز,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت ارزان,ماژول تاریخ عربی,تبلیغات در گوگل,طراحی سايت با جوملا,طراحی سایت فوری,طراحی کاتالوگ,طراحی کاتالوگ حرفه ای,تبلیغ گوگل,طراحی سایت صنعتی,طراحی سایت املاک,طراحی سايت با جوملا,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,طراحی سایت شخصی,طراحی کارت ویزیت,قیمت تبلیغات گوگل,