بدون تصویر

مقالات

آشنایی با کود فلورا سیوید

آشنایی با کود فلورا سیوید

seaweed

مقدمه

کود فلورا سیوید ماده ای قهوه ای رنگی حاوی عصاره جلبک دریایی اسکوفیلوم ندوزوم و سارگاسوم است. جلبک دریایی اسوفیلم ندوزوم و سارگاسوم دارای هورمون های طبیعی گیاهان و مواد مغذی طبیعی مختلف، مواد معدنی، کربوهیدرات ها از جمله اسید های آلژینیک و پلی ساکارید است.

گونه های مختلفی از جلبک ها وجود دارد که در صنعت کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار میگیرد ولی عمده ترین و متداول ترین آنها، اسکوفیلوم ندوزم می باشد که تقریبا بهترین و موثر ترین گونه شناخته شده است .

استفاده از جلبک دریایی به خصوص جلبک دریایی قهوه ای (اسکوفیلوم ندوزوم) به عنوان کود، سابقه طولانی بین کشاورزان از جمله ساحل نشینان دارد. جلبک از یک طرف به خاطر دارا بودن میزان بالای فیبر، نقش مهمی در بهبود ساختمان خاک و حفظ رطوبت و از طرف دیگر به خاطر دارا بودن مواد معدنی، عناصر ریز مغذی و برخی هورمون های گیاهی اهمیت ویژه ای در رشد و نمو گیاه دارد. مواد یا کود های جلبکی در صورت کاربرد در خاک موجب اصلاح ساختمان خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و رشد بیشتر میکرو ارگانیسم های مفید در خاک خواهد شد. وجود جلبک در خاک باعث افزایش جذب عناصر مختلف تغذیه ای مانند کلسیم، پتاسیم و غیره می شود. یکی از خواص کلی کود های جلبکی خاصیت بافرینگ یا تعدیل PH آب است. اگر چه مقدار تعدیل PH نسبت به بافر های معمول کمتر است اما توصیه میشود که اگر از کود جلبکی برای محلول پاشی استفاده میکنیم از مواد بافرینگ استفاده نشود زیرا با اضافه کردن کود های جلبکی به مقدار کافی PH آب داخل تانکر به صورت اتوماتیک تعدیل میشود.

یکی دیگر از مزیت های مصرف کود های جلبکی کاهش بیماری های ناشی از کمبود عناصر معدنی است که با مصرف این کود ها از شدت این بیماری کاسته خواهد شد.

اجزای شیمیایی جلبک های دریایی موثر بر رشد گیاه

جلبک های دریایی به خصوص جلبک های قرمز و قهوه ای منبع پلی ساکاریدهای پبچیده و غیر معمول است که در خاک یافت نمی شود. به عنوان مثال جلبک اسکوفیلم ندوزوم شامل پلی ساکاریدهای لامینارین، Fucoidan و آلژینات است.

از دیگر اجزای جلبک دریایی اسکوفیلوم ندوزوم و تاثیر آنها بر گیاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ·بتامین ها:

جلبک اسکوفیلم ندوزم شامل بتانین ها و ترکیبات مشابه آنهاست. بتامین در گیاه به عنوان کاهش دهنده تنش اسمزی ناشی از شوری و خشکی خاک است. از دیگر تاثیرات بتامین ها می توان به افزایش میزان کلروفیل برگ گیاهان اشاره کرد، این افزایش میزان کلروفیل ممکن است به دلیل کاهش تجزیه کلروفیل باشد.

به طور کلی بتامین ها شدت واکنش اکسیداسیون که به ساختار سلولی آسیب میزند را کاهش می دهد. استرس های گیاه را محدود و باعث افزایش رشد محصول و بهبود سلامت کلی گیاه میشود.

  • ·آکسین:

×          افزایش میزان کلروفیل

×          افزایش فعالیت های فتوسنتزی

×          تاخیر پیری گیاه

×          تامین جریان پیوسته کربوهیدرات برای بهبود رشد میوه ها

فواید استفاده از سیوید

  • ·تاثیر بر سلامت خاک

*        ساختار خاک و حفظ رطوبت

سیوید علاوه بر تاثیر بر رشد گیاهان بر خواص فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی خاک تاثیر میگذارد که به نوبه خود بر رشد گیاه موثر خواهد بود. جلبک دریایی با بهبود ظرفیت نگهداری رطوبت و ترویج رشد میکروب های مفید خاک بر سلامت خاک تاثیر میگذارد. جلبک دریایی قهوه ای سرشار از پلی ارونیک ها از جمله الژینات هاست.

نمک های آلژینیک اسید با یون های فلزی ترکیب و کمپلکس هایی با وزن مولکولی بالا تشکیل میدهد که باعث جذب رطوبت، تورم و بهبود ساختار ریز دانه ای خاک میشود. این نتایج باعث بهبود هوادهی و فعالیت های مویرگی خاک میشود که به نوبه خود باعث تحریک رشد گیاه، ریشه و افزایش فعالیت های میکروبی خاک میشود.

*        تاثیر بر میکروب های زیروسفر

استفاده از جلبک های دریایی باعث افزایش میکروب های مفید خاک و ترشح مواد مورد نیاز خاک توسط این میکروب ها میشود. همانطور که گفته شد آلژینات ها بر خواص خاک و تقویت رشد قارچ های مفید موثر هستند.

  • ·تاثیر بر رشد گیاه و سلامتی آن

*        رشد ریشه و جذب مواد معدنی

جلبک های دریایی باعث افزایش رشد ریشه می شود. اثر تحریک رشد ریشه زمانی به طور رسمی بیان شد که استفاده ازجلبک در مراحل اولیه رشد ذرت نتایج مشابه اکسین ایجاد کرد. به طور کلی جلبک ها باعث افزایش رشد ریشه های جانبی و حجم کل ریشه می شوند.

جلبک های دریایی باعث بهبود جذب مواد غذایی توسط ریشه می شود.

*        تاثیر بر فوتوسنتز

همان طور که پیش از این اشاره شد، سیوید باعث افزایش میزان کلروفیل گیاه میشود که این افزایش میتواند نتیجه کاهش تجزیه کلروفیل به دلیل حضور بتامین باشد. گلایسین بتامین از بین رفتن فعالیت فتوسنتز را با مهار کردن تجزیه کلروفیل به تاخیر می اندازد.

  • ·مقاومت در برابر استرس

*        تاثیر سیوید در کاهش استرس های غیر جاندار در گیاهان

استرس های غیر جاندار از جمله خشکسالی، شوری و درجه حرارت می تواند تاثیر منفی بر رشد گیاهان داشته باشد. شوری و خشکسالی در اکثر مناطق جهان در حال گسترش است بر طبق پیش بینی های صورت گرفته 50 درصد زمین های قابل کشت به احتمال زیاد تا سال 2050 شور میشوند. این گونه تنش ها باعث اسیب رساندن به DNA،لیپید ها، کربوهیدرات ها و پروتین ها میشود. استفاده از سیوید مقاومت گیاه در برابر این تنش ها را بالا می برد.

*        تاثیر سیوید در کاهش استرس های جاندار در گیاهان

استفاده از سیوید باعث افزایش توانایی دفاع گیاه در مقابل آفت ها و بیماریها می شود. سیوید علاوه بر تاثیر بر متابولیسم و فیزیولوژی گیاهان، سلامت گیاه را با تاثیر بر اجتماع میکروب ها ریزوسفر، افزایش میدهد.از دیگر فواید استفاده از سیوید تاثیر بر جمعیت نماتد ها (کرم های لوله ای) در خاک است که استفاده از آن باعث کاهش آلودگی نماتد ها می شود.

نتیجه گیری:

با این حال که استفاده از سیوید به عنوان کود امروزه رواج پیدا کرده، اما هنوز بسیاری از مکانیزیم های تاثیر آن بر گیاهان ناشناخته مانده است.

یکی از چالش های امروزی صنعت تولید غذا در دنیا، تاثیر تنش های جاندار و غیر جاندار که به دلیل تغییرات آب هوا روز به روز افزایش میابد بر تولید محصولات کشاورزی است. بنابراین اولویت مطالعات در این زمینه ، کاهش این تنش ها است. تحقیقات اخیر نشان داده اند که استفاده از سیویدها، مقاومت گیاهان در برابر تعدادی از این تنش ها را افزایش میدهد.

علاوه بر این سیوید ها اورگانیک بوده و با محیط زیست سازگار است و برای سلامتی انسانها و حیوانات خطری ایجاد نمیکند.

 

تهیه و تنظیم از : کارشناس تحقیق و توسعه شرکت ماه نشان، الهه آسمانی

منابع:

  1. The importance role of seaweeds of some characters of plant, (2011), Sedighe Zamani1, Sarah Khorasaninejad2, Bahareh kashef

 

  1. Seaweed Extract Powder Fertilizer with Sorgassum, Ascophyllum nodosum and Laminaria
  2. کودهای حاوی جلبک دریایی، تاثیرات ومصرف آنها در باغات پسته- مهندس محمد جمالیزاده 1391
  3. کود های جلبک دریایی و منگنز در کشاورزی-مهرداد افخمی و فرناز فرهنگی(بخش تحقیقات و توسعه شرکت توسعه کشاورزی هزاره سوم)

طراحی اپلیکیشن موبایل,طراحی سایت خبرگزاری,طراحی سایت املاک,ساعت متحرک جوملا,طراحی وب سایت حرفه ای,تبلیغات در صفحه اول گوگل,تبلیغ گوگل,طراحی لوگو,طراحی سایت مداحی,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,پرکلرواتیلن,ماژول تاریخ ایرانی,ماژول تاریخ جوملا,گوگل ادوردز,ماژول ساعت برای جوملا,قیمت طراحی کاتالوگ,پرکلر اتیلن,ماژول تاریخ شمسی,قیمت طراحی سایت,طراحی سایت فروشگاهی,تبلیغات در سایت گوگل,طراحی کارت ویزیت,طراحی سايت با جوملا,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی سایت مذهبی,طراحی سایت شخصی,پرکلراتیلن,طراحی سایت 24 ساعته,ساعت برای جوملا,طراحی سايت با جوملا,طراحی اپلیکیشن,طراحی سایت خبری,قیمت طراحی وب سایت,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,تبلیغات گوگل,طراحی سایت صنعتی,طراحی سایت ارزان,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,قیمت تبلیغات گوگل,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت ارزان,طراحی کاتالوگ,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی سایت رایگان,طراحی اپلیکیشن اندروید,سایت های آماده,xvhpd shdj,طراحی سایت در 24 ساعت,قیمت طراحی سایت حرفه ای,ماژول تاریخ عربی,سایت آماده,بشکه پرکلرواتیلن,طراحی کاتالوگ حرفه ای,نمونه طراحی کاتالوگ,تبلیغات گوگل,طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,آموزش جوملا,طراحی سایت حرفه ای,طراحی سایت فوری,وب سایت ارزان,طراحی سایت حرفه ای,آموزش طراحی سایت,آموزش طراحی وب سایت,تبلیغات در گوگل,