بدون تصویر

مقالات

آشنایی با سیلیکات پتاسیم

 

pots

آشنایی با سیلیکات پتاسیم

مقدمه:

کود سیلیکات پتاسیم مایع بی رنگ غلیظاست. سیلیکات پتاسیم یک قارچ کش طبیعی است و در دفاع از حملات حشرات و قارچ ها به گیاه کمک می کند. سیلیکات پتاسیم با ذخیره شدن در دیواره سلول های اپیدرمی و افزایش توانایی گیاه در نگه داشتن برگ ها به سمت منبع نور، به رشد گیاه کمک میکند و همچنین باعث افزایش قدرت ساقه برای تحمل وزن بیشتر می شود.

سیلیکات پتاسیم باعث افزایش جذب و توزیع مواد غذایی می شود و به افزایش کلروفیل و کربوکسیلار در برگها کمک میکند.

مزایای کلیدی:

-        بالا بردن سیستم ایمنی گیاه

-        ایجاد مقاومت در برابر نمک ساخت (salt build up) و سمیت مواد معدنی

-        نگهداری گیاه در جهتی که حداکثر نور را جذب کند و افزایش فتوسنتز که باعث افزایش رشد گیاه می شود.

-        طولانی کردن شکوفه زدن و به تاخیر انداختن پیری

-        بالا بردن بریکس در تمام گیاهان

-        کاهش اثرات منفی ازدیاد آلومنیوم، سدیم ومنیزیم

-        ایجاد لایه محافظ در دیواره بیرونی گیاه و در نتیجه مقاوم تر و قوی تر شدن گیاه

-        افزایش محصول از طریق بهبود گرده افشانی و افزایش باروری گرده ها

عناصر موجود در سیلیکات پتاسیم و تاثیر آنها بر گیاه:

سیلیکون:

سیلیکون دومین عنصر فراوان پوسته زمین است که دارای مزایای اثبات شده فراوانی بر گیاهان است. ذخیره سیلیکون در دیواره سلول های اپیدرمی و کرک گیاهان یک استحکام فیزیکی در بافت دیواره سلول ها ایجاد میکند. سیلیکون با تعدیل بیوسنتز لیگنین(مواد آلی که به ساقه قدرت و سختی می دهد.) باعث افزایش استحکام دیواره سلول ها می شود.علاوه بر این سیلیکون به مقدار ومتابولیسم پلی پنول ها (موادی که باعث با طراوت شدن رنگ گیاهان وسبزیجات می شود و از دانه ها وپوسته در مقابل نور فرابنفش محافظت می کند.) تاثیر می گذارد.

یکی از نتایج استفاده از کود های حاوی سیلیکون افزایش قند در چغندر قند و نیشکر است همچنین آزمایشات انجام شده بر روی پرتقال تغذیه شده توسط سیلیکون، افزایش قابل توجه قند موجود در آب میوه (بریکس) را نشان می دهد.

تحقیقات اخیر نشان میدهد که سیلیکون علاوه بر استحکام دادن وقدرت بخشیدن به دیواره سلول ها، خاصیت کشسانی دیواره سلول ها را در طول رشد افزایش میدهد.

با توجه به اینکه سیلیکون ها بی حرکت و ساکن هستند و از برگ های مسن تر به بخش های در حال رشد و جدیدتر انتقال نمیابند، بهتر است برای تاثیر بهتر از سیلیکون رقیق در طول چرخه رشد به طور مداوم استفاده شود.

تاثیر سیلیکون بر تنش ناشی از خشکسالی: سیلیکون در زیر لایه کوتیکول (پوشش محافظ سلول اپیدرم) ذخیره می شود و یک لایه دوگانه Si-کوتیکول را همانند شکل تشکیل می دهد و از این طریق تعریق گیاه را کاهش می دهد.

شکل 1:نحوه جذب سیلیکون در سلول های اپیدرمی برگ
 

پتاسیم:

پتاسیم یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده بافت گیاهان بوده و مقدار آن درگیاهان مختلف 5/2 تا 5 درصد وزن ماده خشک متفاوت است  پتاسیم برعکس فسفر در ترکیبات سلولی شرکت نمی کند و نقش آن بیشتر در فعل و انفعالات گیاهی است . پتاسیم به هردو شکل تبادلی و محلول قابل جذب است . پتاسیم موجب ثبات گیاه ، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها ، رشد و نمو گیاه می شود. پتاس با ازت اثر رقابتی داشته و باعث می شود ازت بیشتری جذب گیاه گردد و سنتز گیاه را نیز مساعد می سازد.

پتاسیم اثر ازت فراوان را تعدیل می کند . نقش پتاسیم شدت بخشیدن به سنتز و تحرک کربوهیدرات ها است که در نتیجه باعث ذخیم شدن دیواره سلولی و افزایش مقاومت ساقه ها می گردد . بنابراین کمبود پتاسیم گاهی منجر به شکستگی یا افتادن ساقه می شود .افزایش مقدارکافی پتاسیم به خاک مانع گوشتی و آبدار شدن برگ ها گردیده و در نتیجه امراض گیاهی را کاهش می دهد.

قند تولید شده درفوتوسنتز باید برای ذخیره سازی و بهره برداری به قسمت های دیگر گیاه منتقل شود، سیستم انتقال نیاز به انرژی دارد که در صورت کافی نبودن میزان پتاسیم فعالیت این سیستم با شکست مواجه می شود و در نتیجه فوتوسنتز کاهش می یابد. یک منبع مناسب از پتاسیم به عملکرد سیستم انتقال گیاه کمک میکند.

از علایم کمبود پتاسیم در میوه ها، کاهش رنگ و میزان قند آنهاست.

تاثیر سیلیکات پتاسیم بر گیاهان

*        نقش سیلیکات پتاسیم در افزایش مقاوت گیاه در برابر پاتوژن:

(پاتوژن عامل تولید بیماری است و به دو دسته زنده مانند باکتریها و غیر زنده مانند سم تقسیم می شود.)

سیلیکات پتاسیم همانند یک سپر دیواره سلول های اپدرمی را میپوشاند و از نفوذ حملات قارچی، کپک های پودری، لکه های سیاه وسفید ،pythium ،phytophthora و خیلی دیگر از مشکلات قارچی جلوگیری میکند. سیلیکات پتاسیم همچنان مقاومت مکانیکی گیاه در برابر گرمای شدید، نوسنات سرما، نمک موجود در خاک و یا TDS افزایش یافته در آب را افزایش میدهد و میزان تعریق گیاه را کنترل میکند.

سیلیکات پتاسیم نقش فعالی را در مبارزه با رشد قارچ هایی که از ترکیب پلی فنولیک تولید میشود، بازی میکند. سیستم برگ گیاهان 24 ساعت بعد از جذب سیلیکات پتاسیم را محدود کرده و مانع جابجایی آن می شوند به همین دلیل استفاده مداوم از سیلیکات پتاسیم اهمیت بالایی دارد.

اسپری کردن نیترات کلسیم بر روی شاخه و برگ ها به پایین آوردن میزان بیماری ها و توانایی حفاظت گیاه از برگ های جدید در برابر کنه های عنکبوتی، شته ها و بسیاری دیگر از حشره های مکنده کمک میکند.

*        نقش سیلیکات پتاسیم در افزایش متابولیسم گیاه:

سیلیکات پتاسیم مقاومت گیاه در برابر پژمردگی، تنش آب و تنش دما تا 105 درجه فارنهایت را بهبود میبخشد.تعریق بیش از حد گیاه عملکرد متابولیک آن را متوقف میکند و در نهایت رشدی اتفاق نمی افتد. استفاده از سیلیکات پتاسیم تعریق گیاه را کاهش میدهد.

استفاده از سیلیکات پتاسیم به تولید مثل و رشد نهال های جدید تا 90 درصد کمک میکند. همچنین تحقیقات افزایش 18 تا 80 درصدی وزن میوه خشک و سبزی را نشان میدهد و تحمل گیاه در برابر کمبود روی، فسفر بیش ازحد، منگنز، سدیم و سمیت آلومنیوم را افزایش میدهد.

نتیجه گیری:

سیلیکات پتاسیم یک ماده فعال است که به عنوان یک قارچ کش، حشره کش و مولتی سید (کنه کش) استفاده می شود به همین دلیل در کشاورزی میوه، آجیل، انگور، چمن و گیاهان زینتی قابل استفاده است.

تهیه و تنظیم از: کارشناس تحقیق و توسعه شرکت ماه نشان، الهه آسمانی 

منابع:

  1. Potassium Silicate for use in crop production
  2. Kaerlek W. Janislampi, (2012), Effect of Silicon on Plant Growth and Drought Stress Tolerance, Utah State University
  3. The Benefits of Potassium Silicate,(2010)
  4. *Kalavati Prajapati1 and H.A. Modi2,(2012),THE IMPORTANCE OF POTASSIUM IN PLANT GROWTH – A REVIEW, Indian Journal of Plant Sciences
  5. Allen V. Barker, David J. Pilbeam, (2007), HANDBOOK OF PLANT NUTRITION.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,طراحی کارت ویزیت,تبلیغات گوگل,آموزش طراحی وب سایت با جوملا,تبلیغات گوگل,طراحی سایت املاک,تبلیغات در صفحه اول گوگل,طراحی سايت با جوملا,بشکه پرکلرواتیلن,آموزش طراحی سایت,ماژول تاریخ ایرانی,ساعت متحرک جوملا,گوگل ادوردز,تبلیغات در گوگل,قیمت طراحی سایت,سایت آماده,ماژول تاریخ عربی,ماژول تاریخ شمسی,قیمت تبلیغات گوگل,نمونه طراحی کاتالوگ,سایت های آماده,قیمت طراحی سایت حرفه ای,طراحی اپلیکیشن,پرکلر اتیلن,طراحی سایت مداحی,طراحی سایت شخصی,قیمت طراحی کاتالوگ,ساعت برای جوملا,طراحی وب سایت حرفه ای,طراحی کاتالوگ حرفه ای,ماژول ساعت جوملا 3,طراحی سایت صنعتی,پرکلراتیلن,آموزش جوملا,طراحی سایت رایگان,ماژول تاریخ شمسی جوملا 3,طراحی کاتالوگ,طراحی سایت حرفه ای,قیمت طراحی وب سایت,طراحی اپلیکیشن موبایل,ماژول تاریخ جوملا,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت خبرگزاری,آموزش طراحی وب سایت,طراحی سایت خبری,طراحی اپلیکیشن اندروید,طراحی سایت مذهبی,طراحی سایت در 24 ساعت,پرکلرواتیلن,xvhpd shdj,ماژول ساعت برای جوملا,طراحی سایت ارزان,طراحی سایت فروشگاهی,طراحی سايت با جوملا,طراحی کاتالوگ تبلیغاتی,تبلیغات در سایت گوگل,ماژول تاریخ انگلیسی,طراحی لوگو,طراحی سایت 24 ساعته,وب سایت ارزان,طراحی سایت فوری,قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی,تبلیغ گوگل,طراحی سایت حرفه ای,